100+ Profit and Loss Problems with Solutions Pdf for Bank Exams - 4
Question: 6
A shopkeeper sold an article for Rs.2564.36. Approximately what was his profit percent if the cost price of the article was Rs.2400?
(A) 7
(B) 8
(C) 10
(D) 12
Ans: A
Gain % =
= 6.84% = 7%.
Question: 7
By selling a motorcycle for Rs.22600 a person gains 13%, what was his gain?
(A) Rs. 2200
(B) Rs. 2600
(C) Rs. 2936
(D) Data inadequate
Ans: B.
S.P. Rs. 22600, gain 13%
C.P. =
∴ Gain = Rs. (22600 – 20000) = Rs. 2600.
Question: 8
A single discount equivalent to a discount series of 30%, 20% and 10% is
(A) 28%
(B) 38%
(C) 51%
(D) 54%
Ans: A
Single discount = 10 + 20 – (
Question: 9
A shopkeeper bought an article for Rs.519.50. Approximately, at what price should he sell the article to make 25% profit?
(A) Rs. 300
(B) Rs. 400
(C) Rs. 450
(D) Rs. 490
Ans: B
S.P. = 125% of Rs. 319.60
= Rs.
= Rs. 399.50
= Rs. 400 (approximately).
Question: 10
A customer purchased an office bag with a price tag of Rs.600 in a sale where 25% discount was being offered on the tag price. The customer was given a further discount of 10%. The final amount paid by the customer was
(A) Rs. 390
(B) Rs. 405
(C) Rs. 540
(D) Rs. 565
Ans: B
Final amount = 90% of 75% of Rs.600
=
Comments
Post a Comment